Jak mówi stare porzekadło „co kraj, to obyczaj”. Od momentu powstania Unii Europejskiej i otwarcia granic w jej obrębie, niektóre zwyczaje i normy społeczne zaczęły się w pewnym sensie ujednolicać. Nie dotyczy to na szczęście sposobu obchodzenia świąt. Każdy europejski kraj ma swój własny „obyczaj” związany z obchodzeniem świąt, a taka różnorodność obyczajowa jest nie tylko piękna, ale także pouczająca.
Sposób celebrowania świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy u naszych zachodnich sąsiadów znacząco różni się od tradycji polskiej. Oczywiście są to wydarzenia religijne, co oznacza, że zawsze odwołujemy się do tych samych wartości. Niemniej jednak w każdym kraju wyrażamy je w nieco inny sposób. Jak zatem wyglądają święta w Niemczech?
Święta w Niemczech i święta w Polsce – różnice
Każda osoba, której przyszło spędzić święta w Niemczech, doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia pewnych różnic w sposobie celebracji tych wydarzeń. Różnice wynikają z wielu czynników, ale główną z nich jest oczywiście to, że wyznaniem dominującym w Polsce jest katolicyzm, a w Niemczech – luteranizm.
Boże Narodzenie i Wielkanoc w Niemczech
Z pewnością każdy słyszał o wyjątkowych jarmarkach bożonarodzeniowych, które odbywają się w niemieckich miastach. Jeśli przebywamy w Niemczech w okresie grudniowych świąt, warto udać się na taki jarmark. Nawet jeśli nie mamy w planach niczego kupować, atmosfera takiego wydarzenia pozwoli nam poczuć magię świąt. Boże Narodzenie w Niemczech, podobnie jak w Polsce, poprzedzone jest wigilią. Niemniej jednak skład menu znacząco różni się od tego, który jest podstawą kolacji w tradycyjnych, polskich domach.
Podobnie jak w przypadku świąt Bożego Narodzenia, pewne różnice występują także w sposobie celebrowania Wielkanocy. Wielkanocne święta w Niemczech poprzedzone są, jak wszędzie, postem. Suto zastawione stoły w niedzielę Wielkanocną, oznajmiają zakończenie takiego postu. W niemieckich domach podczas Wielkanocy królują potrawy z jagnięciny, gęsiny i mięsa z zająca. Organizuje się także zabawę w poszukiwanie czekoladowych jajek, która z pewnością największą frajdę sprawia najmłodszym.
Co jeszcze świętują Niemcy?
Oprócz Bożego Narodzenia i Wielkanocy, nasi zachodni sąsiedzi organizują także inne, świeckie uroczystości, które są celebracją pewnych narodowych tradycji. Trudno jest znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała o tradycyjnym, niemieckim święcie piwa, znanym jako Oktoberfest. Oktoberfest to nic innego, jak piwne dożynki, które obchodzone są hucznie w całym kraju. W tym dniu, ubrani w tradycyjne stroje Niemcy, raczą się smakiem powszechnie uwielbianych niemieckich piw.